Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat sorunları olan çocuklar hiperaktif, düşüncesizce hareket eden, dikkatleri kolayca dağılabilen ve kendilerine verilen işleri yapamayan çocuklar olurlar. Bu sorunlar genellikle okul çağından önce başlar ve okul çağında da devam eder. Bazen de ilk olarak anaokulunda ya da ilkokul birinci sınıfta görülür. Bu hastalığın nörolojik bir nedeni olduğuna ve genetik olabileceğine inanılmaktadır.

Çocuğunuzun evdeki hayatının yanı sıra okul hayatını ve sosyal başarılarını da etkileyen ciddi bir dikkat problemi olduğundan endişe ediyorsanız ilk olarak çocuk doktorunuz ile konuşun. Doktor sizi bir uzmana yönlendire­bilir ya da kendi uzmanlık alanına bağlı olarak bu sorunu kendisi çözmeye çalışabilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun tedavisi genelde üç aşamalı bir yaklaşım gerektirir: Davranışsal yönetim, eğitim ve ilaç tedavisi. Yapılan araştırmalar, en etkili olanının ilaç tedavisi olduğunu gösterse de bu yöntemler birlikte uygulandıklarında daha başarılı olurlar. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu konusunda uzman bir doktor çocuğunuzu düzenli olarak izler.

 

Çocuğunuzun okuldaki başarısı, sosyal başarıları ve kendine saygısı da dahil olmak üzere doktor çocuğunuzu uzun süreli ve yakından takip etmeye devam eder.

 

Bu rahatsızlığı bulunan çocuklar gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde de benzer sorunlar yaşasalar da (araştırmalar %30 ile % 70 arası olduğunu göstermektedir) çocukların büyük çoğunluğu zamanla oldukça düzelirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir