Hızlı Ev Alıp Satmanın Kolay Yolu: Emlakçılar

Satılık Evinizi Satmanın Kolay Yolu

Günümüzde emlakçıda satış işlemleri veya kiralama daha fazla tercih edilmektedir. Ayrıca bu şekilde Satılık ev, daha çabuk satılmaktadır. Gayri menkul satışları veya kiraya verilmelerinde en kolay yol emlakçıya verilmesidir. Çünkü değerini daha fazladan satarak daha fazla para kazandıran emlakçı kendi komisyonunu da daha fazla alır. Satışa verilen ev,  arsa veya dükkan için ilk önce emlakçı ile sözleşme yapılır.Fiyatı konuşularak gayrimenkulün tüm işlemleri emlakçıya verilerek sorumluluk artık emlakçı da olmaktadır.Önemli olan güvenilir olması mülkünüzün değerinden daha da fazlasına satılmasıdır.

Emlakçının komisyon ücreti

Her meslekte her işte olduğu gibi emlak işinde de komisyon ücreti alınmaktadır. Bu şekilde emlakçının kazanç kapısıdır. Komisyon ücretini emlakçı kafasına göre alamaz. Gayri menkulün değerine göre hesaplanarak kar oranından alınmaktadır. Hepsi aynı değerde veya fiyatta olmayabilir. Satılık ev, bazen muhit olarak çok fiyat verilir, hangi ilde olması ayrı bir değer kazandırır. Veya ev büyük yeni olsa da semtinden dolayı değer kaybetmektedir. Bu nedenle ilk önce değeri satılacak fiyatı tahminen konuşularak komisyon ücreti de ona göre verilir. Anlaşma yapılarak sözleşme imzalanır. Bazen istenilen fiyattan daha fazlaya bazen daha düşük fiyata da satılabilir. O zaman anlaşma yapılan komisyon ücreti de değişebilir.

Emlakçının görevleri nelerdir?

Her mesleğin kendine göre bazı sorumlulukları görevleri vardır. Önemli olan sorumluluğu yerine getirebilmek ve işini düzgün bir şekilde yapabilmektir. Emlak sektöründe de önemli görevler bulunmaktadır. Satılık ev, dükkan arsa veya kiralama işlemleri için sahibi tarafından emlakçıya teslim edilir. Bu nedenle üstlendiği sorumluluğu yerine getirmek zorundadır. Müşteriye gayri menkul hakkında tüm bilgileri güzel bir şekilde anlatmalı yerini gezdirmeli ve semti ili hakkında tüm bilgileri hitap etmelidir. Tapu işlemlerini noter vs. gereken resmi işleri emlakçı kendisi yapmalıdır. Sadece satış kiralamak değil aynı zamanda tüm kurum işlemlerinde gerekenleri yapması  emlakçının görevidir. Kolay ve kazançlı bir iş olan emlakçılar her geçen gün daha da çoğalmaktadır. Bu iş için ayrıca okul diploma gerektirmeden yapılabilir. Fakat bazı olması gerekenler de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise;

·         Ofis açmak

·         Belediyeden ruhsat almak

·         Vergi dairesine bağ kura kayıt olmak

·         Meslek odasına kayıt olmak

Bunların yanı sıra  birikmiş toplu para olması da gerekir. Açılacak ofisin dizaynı mobilyası tabelası vs. gibi yapılması gereken bu tür harcamalar olmaktadır. Bunların dışında en önemlisi işinde güvenirlilik sahibi olmaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir