Marka Amblemi Tescilletme

Müşteriler bir şirketi veya o şirkete ait ürünleri marka veya amblemlerinden tanır. Markalı ve amblemli ürünler müşteriye güven verir. Bir şirket için markaları kadar marka amblemleri de çok değerlidir. Bazen kötü niyetli taklitçi firmalar tarafından sadece markalar değil amblemlerde taklit edilmektedir. Taklit ve haksız rekabete meydan vermemek için marka tescili ile beraber amblem tesciliyle de marka ve amblemlerinize yasal yolla sahip çıkın.

AMBLEM ÇEŞİTLERİ

Amblem çeşitleri sınıflandırılmaktadır. Genellikle kolay seçim yapılabilmesi için kategoriler belirlenmiştir. Bu amblem çeşitleri üçe ayrılmaktadır. Bunlar harflerden oluşundan amblem, logo, simge veya sembol, şekilleri ile ürünün ait olduğu firma hakkında bilgi veren amblemler, harf ve resimlerin beraber kullanıldığı amblemler olmaktadır.

Genellikle sadelikten yana olanlar harflerden oluşan amblemleri seçmektedir. Amblem çeşitleri çok fazla olmadığından dolayı seçim yapmak kolay olmaktadır. Daha fazla çeşit demek kararsızlık demektir. Bu nedenle hem gözü yormayan hem de göze hoş görünen amblemler veya logolar seçilmektedir.

Amblem çeşitleri amblem çalışmasının yöntemlerini belirlemekte bir numaralı yardımcı olmaktadır. Marka patentin ardından marka tescil başvurusu gerekmektedir. Amblem çeşitleri bu konuda da ciddi ölçüde kolaylık sağlamaktadır. Diğer firmalardan ayırt edilmek hem markanın tanınması hem insanların amblemi gördüğü zaman güvenilir ve kaliteli olmasını düşünmelerine sebep olmaktadır. Bu nedenle amblem önemli olmaktadır. Genellikle dikkat çekici olsun diye sürekli hem yazı hem de resim içeren amblemler tercih edilmektedir. Bu nedenle önemli olmaktadır.

AMBLEM NASIL YAPILIR

Amblem nasıl yapılır konusu ile ilgili bilirkişilerden bilgi alınması şarttır. Marka patent başvurusu yapılırken yapılan yanlışlıklar, düzelttirilmesi için ek ücretler ödenmesini gerektirir. Karşılaşılacak sorunları ortadan kaldırmanın en güzel yolu işini profesyonel olarak yapan bir firma ile çalışmaktır.

Amblem nasıl yapılır diye düşünen işletmeler; öncelikle satacakları ürünü göz önünde tutmalıdır. Yıllarca kullanılacak olan tescilli markanın ürünü hatırlatır ve akılda kalır olması gerekmektedir. Satılacak ürünü anımsatacak tek harf, birkaç harfin birleşimi veya şekilden oluşması gerekmektedir. Amblem çoğaltılabilir olmalıdır ve küçültüldüğünde veya büyütüldüğünde özelliğini kaybetmemesi gereklidir. Amblem oluştururken faklı olması da dikkat edilmesi geren çok önemli bir noktadır.

Amblem nasıl yapılır konusu ile alakalı örnekler araştırılarak fikir almak gereklidir. Başka markanın sembolleri ile benzeşen şekiller kullanmaktan kaçınılmalıdır. Satılacak ürün ile özdeşleşecek semboller akıllarda daha iyi yer etmektedir. Kullanılacak sembolün içeriği çok önemlidir. Her bir sembolün yeni tasarlanmış olması gerekmektedir. Dizaynı özel olan amblemler şirkete özel bir konum sağlamakta çok başarılıdır.

AMBLEM SANATI

Amblem tasarlamak aynı zamanda sanatsal bir faaliyette bulunmaktır. Çünkü amblem tasarlarken tasarımcı sanatını icra etmektedir. Harflerden oluşan amblemler, biçimleri ile firma hakkında bilgi veren amblemler ve harf ile resimlerin bir arada kullanıldığı amblemler vardır.

Sadece harflerden oluşan bir tasarım yapacak tasarımcı farklılık yaratmak zorundadır. Bir sanatçı gibi hareket eden tasarımcı normal fontlardan çok daha farklı fontlar üremelidir ki sıradan yazılardan ayrılan bir amblem yazısı elde edebilsin. Tasarımcı sıradan olmayan bir font yarattıktan sonra bu fontun görünümü hakkında çalışmalar yapmaya başlar. Fontun sıradan olmayacak biçimse renklendirilmesi gerekmektedir. Burada da yine amblem sanatına başvurmak gerekir. İyi bir tasarımcı amblemi değişik bir biçimde renklendirir ve sanatıyla farklılık yaratır. Biçimleriyle ön plana çıkan amblemler firmalar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Biçimsel olan bir kalıcı amblem yaratmak ancak amblem sanatı ile mümkündür.

İlgili Yazı: Marka Tescili Nasıl Yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir