Marka tescili nedir?

Günümüzde kurumsal alanda hizmet verebilmek amacı ile marka tescili işlemlerinin yaptırılması oldukça büyük bir önem arz ediyor. Özellikle de sürekli olarak gelişen modern dünyada markanın kurumsal alanda haksız kazanç için kullanılmaması için yasal haklara sahip olunması gerekiyor. Bunun için gerekli belgelere sahip olunabilmesi için marka tescilinin yaptırılması gerekiyor. Türkiye Patent Enstitüsü tarafından yapılan marka tescillendirmesi öncesinde tescil başvurusunun kuruma yapılacağı markanın tescil durumu ile ilgili olarak öncede marka tescili başvuru ve sorgulama işlemlerinin yapılması gerekiyor.

Markanın daha önce kullanılıp kullanılmadığı gibi bilgilere kolay bir şekilde erişebilmek için marka tescil sorgulama uygulamaları kullanılabiliyor. Türkiye Patent Enstitüsü sistemlerinde bulunan tescilli markalar ve tescil başvurusu yapılmış olan markalar içerisinde başvuru yapılmak istenen markanın bulunup bulunmadığını öğrenebilmek marka tescil sorgulama işlemi ile oldukça kolaydır. TPE’ye yapılacak marka tescili başvurusu öncesinde marka tescil sorgulama işleminin detaylı bir şekilde yapılması işletmenin kurumsal imajı ve yatırımlarının güvenirliliği açısından son derece büyük bir önem arz ediyor, marka patent için tıklayın.

Günümüzde artık TPE’ nin marka tescil sorgulama uygulamaları ile marka analiz ve araştırmaları çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Benzer marka tescil başvurusu ya da marka tescili tespiti imkanı sağlamakta olan marka tescili sorgulama işlemi ile markanın tescil başvurusu aşamasına geçilip geçilmeyeceği tespit edilir. Özellikle de benzer markaların tescil ettirilmiş olması ya da tescil etme başvurusunda bulunulmuş olması ilerleyen süreçte yasal yaptırımlar ile karşı karşıya kalınmasına yol açacaktır.

Bu durumda markaya yönelik olarak yapılan tüm yatırımların ve emeklerin boşa gitmesine yol açabilir. Bunun önüne geçebilmek için kesinle TPE tescil başvurusu öncesinde başvuru yapılacak markanın sorgulamasını marka tescil sorgulama işlemi ile yapılmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Günümüzde artık son derece kolay ve hızlı bir şekilde güncel tescilli marka ve tescil başvurusundaki marka listesi içerisinde marka tescili sorgulama işlemleri sadece birkaç dakika içerisinde yapılabiliyor. Bu neden ile de kurumsal alanda yapılacak yatırımlar öncesinde son derece yoğun bir şekilde kullanılmasına neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir