Marka Tescilli Sorgulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Marka tescili büyümekte olan ve yeni bir ürün ile piyasa çıkan birçok şirketin ilgisini çekiyor. Markalaşma sürecinde büyük önem taşıyan marka tescili sayesinde 10 yıl boyunca bu ismin taklit edilmesi, başka firmalar tarafından kullanılması vb. durumlar yasaklanıyor. Özellikle kaliteli firmaların isim haklarını almaları büyük önem taşıyor. Çok tutan bir ürünün satışını gerçekleştiren firma isim hakkını almazsa kötü niyetli ve kopyalama niyeti olan başka kişiler bu isim hakkını alabiliyor. Sonucunda asıl sahibi olan firmaya yaptırımlar uygulanabiliyor. Bu pek etik bir davranış olmasa da piyasa da taklit olayları sıklıkla gerçekleşiyor. Taklitlerin önüne geçmek ve isim haklarını korumak için marka tescili yapılması gerekiyor. Bundan önce ise ilk adım olarak tescilli marka sorgulama işlemi gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Başka bir Yazı: Marka başvurusu nasıl yapılır

Patentin Olumsuz Sonuçlanmaması İçin Sorgulama Şart!

Sorgulama ile kazançlar büyük oranda artıyor. En büyük kazanç olarak bu işlemler sayesinde zaman kaybı yaşanmaması gösterilebilir. Patent başvurusu tescilli marka sorgulama işlemi yapılmadan gerçekleştirilirse ve bu başvuru yapılan isimde farklı bir firma bulunuyorsa marka tescil işlemleri iptal oluyor veya askıya alınabiliyor. İptal olması ise anında gerçekleşmiyor. Bazı durumlarda 12 ay süren marka tescil işleminin 9. Ayın iptal işlemi gerçekleşebiliyor. Bu ise 9 ay beklemiş bir firmanın tekrar 9 ay beklemesine neden olacak bir faktör olarak göze çarpıyor. Bu gibi durumların yaşanmaması için marka tescili yaptırılmadan önce detaylı sorgulama yapılması önem taşıyor..

Başka bir Yazı: Marka Patenti Nasıl Alınır?

Marka Tescili İçin Profesyonel Ekipten Yardım Alınabilir

Marka patenti almak için öncesinde tescilli marka sorgulama işleminin yapılması büyük önem taşıyor. Bunun yapılması içinse profesyonel ekipler katkılar sağlayabiliyor. Kişisel olarak yapılan araştırmalarda yeterli veriler ulaşmak kimi zaman mümkün olmamaktadır. Bu yüzden uzun yıllardır bu işlerle uğraşan ve marka tescil işlemlerinde ciddi anlamda deneyim kazanmış şirketler tercih edilebilir. Bunun sonucunda marka tescil işlemleri başarılı şekilde sonuçlanabilir. Firmaların olumsuz sonuçlar ile karşılaşmamak ve zaman kayıpları yaşamamak için profesyonel ekipleri tercih etmesi gerekmektedir. Buna ek olarak Türk Patent ve Marka Kurumu resmi sitesinden de bir araştırma yapılabilmektedir.

Başka bir Yazı: Tasarımcı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir