Samsung UE65HU8500L Kavisli Curved TV

Son derece hızlı ve performanslı çalışan UE65HU8500L , 4 çekirdekli Quad core plus işlemcisi ile özellikle internet hızınızı ikiye katlamakla kalmıyor uygulamaların açılış hızında ve uygulamalar arasındaki geçiş hızlarında da önemli iyileştirmelere katkıda bulunuyor.

Samsung’un her ürünü için “bir Samsung klasiği” tabirini kullanmak her ne kadar modası geçmiş bir slogan olsa da bunu sonuna kadar hak ettiğini gösteren Samsung, her zamanki gibi yine karşımıza teknolojinin sınırlarını zorlayan bir ürün ile çıkıyor. TV endüstrisinin de lideri olan ve TV panel parçalarının bir kısmının üreticiliğini üstlenen Samsung, bildiğimiz gibi ilklerin şirketi olma özelliğini LED TV’yi tüm dünyaya duyurarak kazanmıştı ki bunun sadece bir başlangıç olacağı zaten belliydi. Şimdilerde teknoloji sitelerinin ana sayfalarını süsleyen UE65HU8500L Curved UHD LED TV de Samsung’un ilklerin şirketi olma özelliğini elinde tuttuğunun bir kanıtı.

Curved TV ’ler

Samsung Ses ve Görüntü Kategori Müdürü Veysel Sarı’nın da söylediği gibi analistler tarafından çok satacağına ve düz TV’lerin yerini alacağına inanılan kavisli curved TV ’ler, Full HD seçeneklerinin yanında UHD seçeneğini de unutmuyor. UE65HU8500L ’de bunlardan biri. Çözünürlük kalitesi olarak TV piyasasının SD ile başlayıp UHD ile devam etmesi, haliyle ppi (pixels per inch) değerlerini ve ekran boyutunun da artması anlamına geliyor. Öyle ki TV üreticileri UHD özelliğini ekranı büyüterek düz ekranlara uygularken Samsung’un bunu kavisli ekranlara uygulaması çok iyi bir ar-ge departmanına sahip olduğunu gösterir. Çünkü araştırmalara göre gözün yapısı sebebiyle kavisli ekranlardan aldığı görüntü kalitesi düz ekranlara oranla çok daha iyi. Bu araştırma yeni yapılmadı ve kavisli ekranların faydasını da TV üreticileri yeni yeni keşfetmiyor. Geçmişte kavisli ekran teknolojisinin kullanılmamasının tek sebebi de TV’nin elektronik parçalarının kavisli bir yapıda korunamamasıydı. Tabi ki telefon endüstrisine de sıçramış olan kavisli ekran teknolojisinin dışında öne çıkan bir diğer özellik ise Samsung patentli algoritmalar. Otomatik Derinlik Geliştirici özelliği kullanılan algoritma motoru sayesinde, her pikseli ve her objeyi ayrı ayrı değerlendirerek, her biri için farklı kontrast ayarları uyguluyor. Bunun faydası ise gözlüksüz 3D etkisi yaşayabilmenize olanak sağlaması ve bu ayarlama her açıdan bakıldığında geçerli ki bunu da kavisli yapısına borçlu olduğunu söyleyebiliriz.

Samsung UE65HU8500L Curved TV UHD Özelliği

Tabi bunca özellik iyi hoş da UHD günümüzde o kadar da yaygın değil peki bu durumda ne yapacağız? Samsung UHD Upscaling özelliği tamda bu noktada imdadımıza yetişiyor. Şöyle ki yine Samsung patentli bir algoritma sayesinde 4 aşamalı şekilde (analog-HD-Full HD-UHD) görüntünün kaynağı gözetmeksizin, istenilen görüntü UHD olmasa da UHD’ye yakın çözünürlüğe attırılabiliyor ki zaten piyasaya UHD video kaydı yapabilen telefonlar hakim olmaya başlaudı. Samsung’un görüntü motoruna yüklenmeyip de UHD Pack kullanmakta bir seçenek tabi. Harici bir disk olan UHD Pack içerisindeki 4K çözünürlüklü anlaşmalı filmler, belgeseller ve diziler izleyebilirsiniz fakat bir sorun var ki hard disk içerisindekiler standart olup kişisel olarak değiştirilemiyor.

Patentli algoritmalarını sonuna kadar UE65HU8500L ’de kullanan Samsung, yine yeni bir algoritma motoru kullanarak Pure Color, HD Dimming özelliğini ortaya çıkarıyor. Samsung UE65HU8500L Pure Color ile renk çeşitliliğini çok kaliteli bir şekilde sağlayıp, HD Dimming ile de siyah beyaz dengesini son derece mükemmel uyumlulukla ayarlayabilmektedir.

165 cm.’lik UE65HU8500L sadece 1.5 saniyede açılıyor ve tepki süresi de 1 milisaniye ki 1200 HZ’lik hızda çalışan bir smart TV için bu gayet normal. Karşılaştırabilmeniz için genel olarak smart TV’ler 5 saniyede açılıyor. 3D ve DLNA destekli TV’nin DLNA özelliği ile taşınabilir akıllı elektronik cihazınız ile TV arasında bir iletişim kurabilirsiniz ve böylece dosya aktarımı, canlı yayın paylaşımı ve oyununuzu TV ekranınızda oynamanıza olanak sağlayan DLNA özelliklerini kullanabilirsiniz.

UE65hu8500L ‘nin İşlemcisi:

Bu kadar özellik ve UHD desteğini kaldırabilmek için iyi bir işlemciye de gerek var. Ancak Samsung gerçekten iyiden de öte bir işlemciyle curved UHD ailesini güçlendiriyor. Quad core plus işlemcisi ile son derece hızlı ve performanslı çalışan UE65HU8500L ‘nin işlemcisi özellikle internet hızınızı ikiye katlamakla kalmıyor uygulamaların açılış hızında ve uygulamalar arasındaki geçiş hızlarında da önemli iyileştirmelere katkıda bulunuyor.

UE65HU8500L Samsung UE65HU8500L Curved TV 4 çekirdekli işlemci performans gerektiğinde işlemcilere iş bölümü yaptırarak performansını her zaman stabil tutabiliyor. İşlemcinin gücüne güvenen Samsung, UE65HU8500L ’yi de Multi-Screen özelliğinden mahrum bırakmamış. Bu özelliği geliştirmelerinin nedenini ise yapılan araştırmalarda ki verilere dayandıran Samsung yetkilisi, bununla birlikte insanların bir yandan TV izlerken diğer yandan da telefonlarından sosyal medyayı takip etmelerini kolaylaştırmak için ekranı ikiye bölebileceklerini belirtiyor. İsterseniz ikiye değil de dörde de bölebileceğiniz ekran sayesinde bir yandan TV seyredip diğer yandan Youtube’da video izleyebilirsiniz ve geriye kalan iki ekranla da bu ekranlarda ki yayınlar hakkında feedbackleri okuyabilirsiniz.

Samsung UE65HU8500L ile birlikte gelen one connect size kablolardan arındırılmış bir görüntü sunmanın yanında USB ve HDMI gibi girişleri üzerine takabilmeniz gibi küçük de bir yarar sağlıyor. Ayrıca bu cihaz da tıpkı kumandası gibi TV ile kablosuz iletişime geçiyor. Kumandası da tamamen ergonomik olan UE65HU8500L , kumandasının üzerindeki touchpad sayesinde size ekranda daha fazla özgürlük sunuyor.

UE65HU8500L ‘nin üzerindeki hoparlörden ses çıkış gücü 60 watt olup muadillerine oranla gayet iyi bir performans sunuyor. Ses sisteminin subwoofer özellikli olması da TV izlerken en ufak bir fısıldamayı bile duymayı kolaylaştırıyor. Tabi evinizi mini bir sinemaya çevirmeye kararlıysanız harici satılan çubuk hoparlörlerden de alabilirsiniz.

Fakat 15.000 TL’lik piyasa fiyatıyla tüketicilerin gözünü korkutan Samsung, önümüzdeki yıllarda çıkaracağı 78 inçlik yeni UHD ’si ile curved ailesini genişletmeyi planlıyor ki bu da fiyatlara yansıyacak gibi görünüyor. Dokunmatik ekranlarla akıllı telefon pazarını şekillendiren Apple gibi, Samsung da kavisli ekranlarla TV pazarını şekillendirecek gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir