Sağlıklı Uyku İçin Yatak Odası Dekoru

Ortalama olarak yaşamamızın üçte birini uykuda geçiriyoruz. Uykunun kaliteli olması tüm hayatımızı etkilediği için uyku düzenine dikkat etmeliyiz. Peki kaliteli uyku tam olarak nedir diye sorarsak? Uyku esnasında salgılanan hormonların en doğru şekilde salgılanabilmesi ile beden ve ruh sağlığımızın her gece yenilenir ve uyandığımızda daha huzurlu, sağlıklı hissetmemizdir.

Sağlıklı Uyku İçin Yatak Odası Dekoru

  • Yeşilin ve toprak renginin yumuşak tonları
  • Mavi
  • Gri gibi rahatlatıcı renkleri tercih edebilirsiniz.

Bu renkler uykunun huzurlu olmasını desteklemekte ve kalp atışını yavaşlatıp kan basıncını düşürür ve sizi uykuya daha iyi hazırlar. Yatak başlıkları ve mobilyalar da mümkün olduğunca duvarlar ile uyumlu genel mobilya rengi, beyaz, kırık beyaz gibi seçilirse uykunuzu pozitif yönde etkilemektedir.
Yatmadan 3 saat önce daha az ışık kullanmaya çalışın, uyuduğunuzda ise odanızın karanlık olmasına dikkat ediniz. Odanızda sabahları doğal ışığı kullanmaya özen gösteriniz. Yatak odanızdaki eşyalar simetrik ve mümkün oldukça toplu olmalıdır. Başta televizyon olmak üzere bilgisayar ve diğer elektronik eşyaları yatak odanıza sokmayınız. Odanız mümkün olduğunca havalanmış, yeterli oksijeni bulunan bir oda olmalıdır. Yatağınız ne çok yumuşak ne de çok sert olmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir